پهپاد زنبور عسل از دشوارترین موانع عبور می‌کند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، در سال‌های اخیر پرندگان و جانداران مختلفی الهام بخش تولید انواع ربات و پهپاد بوده‌اند. زنبور عسل از جمله این موجودات است که از توانایی بالایی برای پرواز در محیط‌های بسته و عبور از لابلای موانع برخوردار است و بدون برخورد از کنار آنها می‌گذرد.

پهپاد زنبور عسل تولید شده توسط پژوهشگران استرالیایی می‌تواند وضعیت و شکل ظاهری خود را برای پرواز در فضاهای تنگ تغییر دهد و این کار را به خوبی و متناسب با شرایط انجام می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد زنبورهای عسل علیرغم مغز کوچکی که دارند می‌توانند اطلاعات دریافتی از محیط اطراف را در حین پرواز به خوبی پردازش کنند و بدن خود را برای عبور از موانع مختلف با شرایط موجود سازگار و هماهنگ کنند. این توانایی به خصوص در زنبورهای عسل بیشتر است و آنها می‌توانند بدون برخورد با دیواره‌های یک تونل از درون آن عبور کنند یا از فضاهایی عبور کنند که از فاصله دو بال آنها باریک‌تر است.

زنبورهای عسل با اسکن چشمی شکاف‌های محیط اطراف و تهیه نقشه‌ای جامع در مغز خود می‌توانند بدنشان را برای عبور از یک حفره یا مانع پیچ و تاب بدهند و حالا همین اطلاعات الهام بخش تولید یک ربات پرنده شده است.

این ربات نیز با مشاهده موانع به محاسبه شرایط محیطی می‌پردازد و سپس تصمیم می‌گیرد که برای عبور از آنها باید چه حالتی به خود بگیرد. محققان امیدوارند بعد از تکمیل بررسی‌ها بر روی نمونه اولیه این ربات انواع بیشتری از آن را تولید کنند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بازدید اعضای هیات رئیسه مجلس از مرکز مانیتورینگ همراه اول
میزان تشعشعات امواج رادیویی به طور مستمر پایش می‌شود
فناوری وای فای ۷ با سرعت ۲ برابر بیشتر از نسخه قبلی از راه رسید
اتصال ۲۹۷ روستای دیگر به شبکه اینترنت پرسرعت همراه اول