پژوهشگاه فضایی ایران موافقت قطعی شورای گسترش را دریافت کرد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه مورخ ۲۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۹، با درخواست تبدیل وضعیت پژوهشگاه فضایی ایران از اصولی به قطعی موافقت کرد.

وی ادامه داد: این موضوع، طی نامه‌ای از سوی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و رئیس کمیسیون پژوهش و فناوری شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در ۳۱ خرداد سال‌جاری به پژوهشگاه فضایی ایران ابلاغ شده است.

صمیمی توضیح داد: این مجوز با عنایت به رعایت قوانین مربوط در جهت اخذ موافقت قطعی برای مراکز پژوهشی و مدارک و مستندات ارائه شده از فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص دستاوردهای حاصله در این سال‌ها در عرصه علم و فناوری‌های فضایی کشور صادر شده است.

وی یادآور شد: پژوهشگاه فضایی ایران در طول ۸ سال فعالیت خود، از اسفند سال ۹۰ که از شورای گسترش وزارت علوم مجوز تاسیس گرفته تاکنون، فعالیت‌های گسترده‌ای در عرصه فضایی کشور داشته که از جمله آنها طراحی و ساخت سامانه‌های ماهواره‌ای مانند ناهید ۱ و ۲، پارس۱ و بلوک انتقال مداری، بالن‌های استراتسفری، خدمات فضاپایه با استفاده از سنجش از دور و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه سامانه‌های فضایی بوده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص ایجاد بستر مناسب و امور زیرساختی برای فعالیت‌های فضایی به ایجاد مرکز آزمون، تجمیع و یک‌پارچه‌سازی این پژوهشگاه اشاره کرد که این مرکز با برخورداری از آزمایشگاه‌ها و اتاق تمیز و امکان تجمیع، به عنوان یک زیرساخت آزمایشگاهی ملی در حوزه فضا است که خدمات ارزشمندی را در جهت توسعه سامانه‌های فضایی به تمامی مراکز دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی فعال در عرصه فضایی ارائه می‌کند.

صمیمی به ساختار تشکیلاتی و منابع انسانی پژوهشگاه فضایی ایران اشاره کرد و گفت: این پژوهشگاه دارای دو پژوهشکده در تهران و سه پژوهشکده در شهرهای شیراز، اصفهان و تبریز و یک مرکز تحقیقاتی است که با برخورداری از نیروهای متخصص و زبده خود که اکثرا از جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های رده اول کشور هستند، به انجام ماموریت‌های خود در عرصه فضایی کشور می‌پردازند و تاکنون نیز دستاوردهای ارزشمندی را تقدیم ملت ایران کرده اند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

پرچمدار موتورلا با دوربین ۲۰۰ مگاپیکسیلی!
جزئیات سند راهبردی اتحادیه اروپا برای «اینترنت بهتر کودکان»
جهان در سال ۲۰۲۲ بر مدار کدام فناوری ها می چرخد
گوگل تست هفتگی کرونا را برای حضور در ادارات خود اجباری کرد