پژوهش های فضایی منشاء تحول در زندگی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، ستار هاشمی امروز در پنجمین نشست تخصصی دستاوردهای علمی و فنی پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه پژوهش، سنگ زیربنای توسعه تمام صنایع است و نباید به عنوان هزینه به آن نگاه کرد، گفت: موضوع مهمی که در کشور مورد توجه است این است که پژوهش باید مسئله محور و نه عرضه محور باشد.

وی افزود: هم اکنون پژوهش های ما در کشور براساس یک نیاز واقعی طراحی نمی شوند و مبتنی بر حل مسئله نیستند. این در حالی است که در پژوهشگاه فضایی ایران شاهد پژوهش های مسئله محور با نگاه بر حل مسئله هستیم و به همین دلیل پروژه های خوب و اثرگذاری در این پژوهشگاه شکل گرفته است.

هاشمی با بیان اینکه بزرگترین مراکز پژوهشی دنیا در کنار کمپانی های بزرگ مانند گوگل و آمازون شکل گرفته اند، گفت: مراکز پژوهشی زمانی می توانند تأثیر گذار باشند که مبتنی بر نیاز و در کنار صنعت شکل گیرند.

وی با اشاره به پیشرفت های بخش فضایی کشور گفت: بدون تردید دانشگاه های ما می توانند در بحث پژوهش در کنار پژوهشگاه فضایی نقش موثری داشته باشند و هم اکنون شاهدیم بسیاری از پروژه های فضایی کشور با تعامل نزدیک با دانشگاه های سراسر کشور شکل گرفته است.

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات پژوهش را منشأ تحول عنوان و تأکید کرد: آنچه که امروز اقتصاد دیجیتال نامیده می شود کارکردی جز بحث پژوهش نداشته است. از مصادیق آن می توان به پردازش و شناخت گفتار با استفاده از پژوهش های زبان شناختی اشاره کرد.

هاشمی اظهار اشت: کمتر از یک دهه پیش، تمامی تلاش این بود که شناخت گفتار با دقتی حدود۷۰ درصد و با زیرساخت های سخت افزار و نرم افزاری محقق شود اما امروز شاهد هستیم که تشخیص صدا بدون بسته محاسباتی روی گوشی های موبایل محقق شده است. این موضوع نشان می دهد که مفاهیمی که تاکنون قابل باور نبودند به صورت عینی امروزه با اپلیکیشن های موبایل در اختیار همگان قرار گرفته و زندگی بشر را متأثر از خود کرده است.

وی به موضوع ارتباط کامپیوتر و مغز با استفاده از سنسورها و الکتروها اشاره و تصریح کرد: از طریق این کارکردها می توان آنچه در مغز می گذرد را تبدیل به سیگنال هایی کرد که برای به حرکت درآوردن اعضای بدن موثر واقع می شوند و می توانند به افراد دارای معلولیت که امکان توانایی حرکتی ندارند، برای ارتقاء کیفیت زندگی کمک کنند. این موضوعات نشان می دهد که پژوهش منشأ تحول در زندگی بشر بوده و حوزه فضا نیز می تواند در این تحولات، مفید واقع شود.

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات افزود:  ما امروز با نگاه مبتنی بر آینده نگری برنامه توسعه مان را تفهیم کرده ایم و معتقدیم که تکنولوژی معطل ما نمی ماند.

هاشمی با اشاره به ضرورت های مدنظر وزیر ارتباطات در حوزه فناوری فضایی اظهار داشت: طبق اعتقاد وزیر ارتباطات ما باید بتوانیم فضانورد در فضا داشته باشیم و این با ظرفیت های موجود دور از ذهن نیست.

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: ما در معاونت نوآوری وزارت ارتباطات با تفاهم نامه ای که با بنیاد ملی نخبگان با نام تفاهم نامه شهید احمدی روشن داشتیم، نگاه ویژه ای به ظرفیت های حوزه فضایی برای حل مسئله داریم و همچنین آمادگی داریم از ظرفیت های کریدور فاوا در حوزه فضا به نحو مطلوب استفاده کنیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بکارگیری تجربیات ارتش در بومی‌سازی تجهیزات نرم‌افزاری وسخت‌افزاری
تعلیق فروش کارخانه تولید تراشه انگلیس به چین
دومین تحقیقات انگلیس از تبلیغات گوگل آغاز شد
ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار