پیاده‌سازی الگوی سازمان توسعه‌ اقتصادی ملل متحد در آموزش ICT


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، وحید یزدانیان در بیستمین کنگره‌ سراسری همکاری‌های دولت، صنعت و دانشگاه برای توسعه‌ ملی، گفت: درحال حاضر الگوی سازمان توسعه‌ اقتصادی ملل متحد در حال پیاده سازی است و ما در حوزه‌ ICT در استان های کمتر برخوردار در حال پیاده سازی این مدل هستیم.

وی در رابطه با الگوی سازمان توسعه اقتصادی ملل متحد برای ایجاد اشتغال و مهارت آموزی در این حوزه افزود: الگوی سنتی این طرح به این صورت است که فارغ التحصیلان جویای کار برای ورود به بازار کار، پس از اتمام دانشگاه، مهارت‌هایی کسب می‌کنند و سپس وارد بازار کار می‌شوند. از معایب این روش می‌توان به مدرک گرایی و طول مدت زمان شروع دوره‌ مهارتی تا اتمام آن اشاره کرد.

رئیس دانشکده پست و مخابرات ادامه داد: مدل دوم، دانشگاه‌های مهارت محور هستند که انعطاف پذیری بیشتری دارند و دانشجویان مهارت محور که فارغ التحصیل شده اند را به جامعه تحویل می‌دهند. این مدل باعث کاهش رشد بیکاری در کشور می‌شود.

یزدانیان با اشاره به مدل توسعه یافته و کنونی این طرح در قالب مدل سوم، گفت: در حال حاضر الگوی سازمان توسعه اقتصادی ملل متحد در قالب طرح سوم در استانهای کمتر برخوردار حال پیاده سازی است. در این مدل شرکت‌ها درخواست نیروی ماهر می‌کنند و سپس ارتقای مهارت صورت می‌گیرد که تعهد ایجاد شغل در این بخش حائز اهمیت است.

به گفته وی، در این مدل نیروی ماهر وارد بازار کار شده و به دنبال آن، بازار کار جدید خلق می‌شود. در این طرح شرکت‌ها مهارت را اعلام می‌کنند و دولت نقش کلیدی در ارتقای مهارت دارد.

مجری تامین زیرساختهای آموزش مهارتی وزارت ارتباطات با بیان اینکه عدم وجود مهارت کافی از دلایل مهم بیکاری بوده و سطوح مهارت‌ها پایین است، افزود: مزایای حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات در صورت توجه می تواند منتج به ایجاد اشتغال شود.

رئیس دانشکده پست و مخابرات با اشاره به پتانسیل های حوزه ICT تاکید کرد: این بخش زیرساختی حیاتی برای سایر بخش‌های اقتصادی است و در توسعه‌ اجتماعی نیز موثر بوده و مخاطب پذیری بالایی دارد. بر این اساس کسب‌وکارهای جدید در این حوزه به سرعت شکل می گیرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

چین درباره گوگل تحقیق می کند
توئیتر حساب کاربری دولت مجارستان را تعلیق کرد
معرفی بهترین کشورها در دورکاری ایام کرونا
احتمال تأیید خرید ۲.۱ میلیارد دلاری فیت بیت توسط گوگل