پیاده سازی کشاورزی هوشمند با استفاده از داده های فضایی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، علی صادقی نائینی معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران، در برنامه تلویزیونی چرخ با موضوع «فناوری فضایی و تاثیرات آن در زندگی روزمره» در مورد لزوم گسترش فناوری فضایی گفت: امروز فناوری فضایی در دنیا به سطحی رسیده که وارد زندگی عموم مردم شده و کاربردهای آن در زندگی شهری، باعث شده ایران نیز در این زمینه فعالیت کند.

وی گفت: ممکن است در آینده مردم از میوه فروش سوال کنند این میوه در چه باغی پرورش یافته یا با آب سالم آبیاری شده و یا اینکه چه میزان از کود و سم برای آن مصرف شده است.با این تغییر رویکرد و نیاز جدید، باید کسب وکارهای جدید را وارد حوزه فناوری فضایی کنیم.

صادقی نائینی گفت: رویکرد حمایت از استارتاپ ها حدود سه سال است که توسط سازمان های معتبر دنیا در حوزه فناوری فضایی در حال انجام است.

معاون سازمان فضایی با تاکید براینکه ورود فناوری های فضایی از طریق این شرکت ها به زندگی مردم، نیازمند حمایت از کسب و کارها است، افزود: یکسری نیازها حکومتی هستند و دولت برای آنها تعریف و برنامه ریزی دارد؛ برای مثال در زمینه کشاورزی هوشمند، مزارعی که باید مدیریت شوند و افزایش تولید داشته باشند، می توانند از طریق استارتاپها و بدون دخالت دولت، مورد حمایت قرار گیرند.

در این برنامه، رضا کلانتری نژاد – کارشناس فناوری فضایی- با بیان اینکه سبک زندگی امروزه متاثر از حوزه فناوری فضایی است، گفت: درک ما از تحولات زمین از ابزارهایی است که حوزه فضایی در اختیارمان قرار داده است. مثلا امکان مکان یابی یا آنچه تحت عنوان گوشی، همراه خود دارید در قالب مخابرات فضایی تعریف می شود.

وی در مورد اولویت ادامه فعالیت های فضایی در کشور تاکید کرد: ایران جزء ۹ کشور کلوپ فضایی دنیا است و قادر بوده حامل مناسب برای پرتاب ماهواره، حمل موجود زنده و نیز پردازه های زیر مداری را تجربه کند.

کلانتری نژاد با بیان اینکه در این زمینه ما با یک موج مواجهیم و شرکت های مهمی در حال متحول کردن کاربردهای فضایی هستند، خاطرنشان کرد: یکی از تحولات بزرگ بخش فضایی حضور بخش خصوصی است و سعی ما بر تغییر رویکرد اقتدارگرایانه به سمت خدمت به جامعه است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

الون ماسک خواهان تجزیه آمازون شد
ویدئوی کمپین تبلیغاتی ترامپ در توئیتر حذف شد
امکان حضور استارت‌آپ ها درمناقصات بخش فضایی فراهم شد
۵منطقه تاریخی تهران تاشهریور تحت پوشش نسل پنجم موبایل قرارمی‌گیرد