پیشنهادات توسعه‌ای فناورانه به ستاد مقابله با کرونا ارسال شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهدی فسنقری در خصوص اقدامات پژوهشگاه ICT پیرامون موضوع ویروس کرونا اظهار داشت: ستاد ملی مبارزه با کرونا دستورالعملی مبنی بر اعلام اقدامات هر دستگاه در حیطه اختیارات خود در مقابله با ویروس کرونا و ارائه گزارش آن به صورت هفتگی، به تمام وزارتخانه ها و مجموعه های تابعه آنها ارسال کرده است.

وی ادامه داد: پژوهشگاه ICT هم در پاسخ به آن نامه، از پژوهشکده های مختلف خود نظرهایی را اتخاذ و لیستی از کارهایی که امکان انجام آن را دارد، تهیه و ارسال کرده است.

فسنقری در خصوص اولویت پژوهشگاه در تهیه فهرست فوق، گفت: اولویت انتخاب گزینه های مورد نظر اغلب به توسعه سامانه‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی مربوط می‌شد که بتواند به مدیریت متمرکز آن بحران کمک کند و در کوتاه‌ترین زمان هم قابل پیاده سازی باشد. همچنین در این فهرست، برنامه های کاربردی برای کاربران و نیروهای عملیاتی که در این بحران در حال نقش‌آفرینی هستند در راستای کمک به توزیع امکانات پزشکی و خدمات معیشتی، گنجانده شد.

معاون پژوهش و توسعه ارتباطات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: هر زمان که ستاد مبارزه با کرونا روی سرفصل های لیست تهیه شده از سوی پژوهشگاه، مُهر تائید بزند، پژوهشگاه می تواند آنها را به پروژه تبدیل و به سرعت اجرایی کند.

وی افزود: عناوینی که تهیه شده، همگی مطلوب و کاربردی هستند و به رغم اینکه راه حل های آماده و موجود نیاز کنونی را می تواند برطرف کند اما قطعا این موارد در آینده برای کشور کارگشا خواهد بود.

فسنقری تصریح کرد: فارغ از بحرانی که در اثر شیوع ویروس کرونا در کشور به وجود آمده، به طور کلی سامانه های فناوری های فاوا برای تمام بحران های زیستی و اجتماعی نیاز است و اکوسیستم مدیریت بحران کشور چه در این زمینه که بحث سلامت مردم است و چه در موارد دیگر، به این سامانه ها نیاز دارد. لذا فهرست تهیه شده در صورت نیاز می تواند در قالب یک برنامه جامع تنظیم و با سازمان مدیریت بحران نهایی شود.

معاون پژوهش و توسعه ارتباطات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اقدام دیگر ما این بود که تاثیرات مثبت و منفی شیوع کرونا در حوزه فاوا را مورد بررسی قرار داده و با تهیه گزارش های رصدی، بتوانیم در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار داده و این ستاد نیز با توجه به موقعیت و نسبیت آنها، هر یک از پروژه ها و خدمات را به هر یک از ذینفعان ارائه کند.

به گفته فسنقری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با همکاری تمام پژوهشکده ها موفق شد تا موضوعات مختلفی را همزمان با شیوع کرونا را مورد بررسی و ارائه قرار دهد که می توان در میان آنها به فرایند و کاربردهای فناوری و مدیریتی در حوزه فاوا در دنیا، تهیه گزارش رصدی از تاثیرات اقتصادی و اجتماعی بحران، کاربردهای حوزه فضای مجازی و کاربردهای فناوری های فاوا در این بخش و تهیه گزارشی پیرامون تاثیر کرونا بر اقتصاد دیجیتال و فین‌تک و فرصت ها و تهدیدهای آن اشاره کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

دوره آنلاین آشنایی با فناوری های توانمندساز برگزار شد
۳ ایده برتر در حوزه ناوبری فضایی معرفی شدند
میانگین سرعت خودروها در کلانشهرها طبق اطلاعات «بلد»
زمینه دیجیتالیزه شدن اقتصاد بیمه فراهم شد