پیش‌نویس سند توسعه خودروهای متصل تدوین شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، امیر خوراکیان گفت: سند دستورالعمل به‌کارگیری خدمات شبکه‌های ارتباطی برای کمک به توسعه صنعت خودروهای متصل، در راستای بهره برداری از اینترنت اشیا در صنعت و بهبود اقتصاد این حوزه در کشور تهیه شده است.

وی افزود: اینترنت اشیا فصل جدیدی در فناوری ارتباطات و اطلاعات ایجاد کرده که یکی از حوزه‌های کاربردی و پر مخاطب آن حوزه خودروهای متصل است.

معاون حقوقی مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: خودروهای متصل در سال ۲۰۱۶ در جهان مطرح و از سال ۲۰۱۹ توسعه یافته و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ مجموع سرمایه گذاری در آن به بیش از ۷۴۰ میلیارد دلار برسد.

وی افزود: خودروهای متصل با استفاده از انواع حسگرهای داخل خودرو و اتصال به اینترنت و انواع افزونه‌های نرم افزاری، عملکرد و شرایط نگهداری خودرو را بهینه کرده و راحتی و آسایش مسافران را تا حد قابل توجهی ارتقا می‌دهند و علاوه بر این، به خدمات ناوبری و مدیریت ترافیکی در سطح کلان نیز کمک قابل توجهی خواهند کرد.

خوراکیان با تاکید بر تحول صنایع مرتبط با خودرو در صورت اجرای این سند، تاکید کرد: موضوع بیمه در خودروها، تجربه سفر مبتنی بر داده، خدمات پارکینگ شبکه ای، افزایش ایمنی خودرو، ارائه انواع گواهی، خدمات تعمیرات و پایش خودرو، بهبود رضایت مشتری، بهبود تعمیرات و نگهداری جاده‌ها و همچنین پرداخت عوارض آنلاین و مباحث استفاده از خودرو و رانندگی اشتراکی در صورت اجرای این سند متحول خواهند شد.

وی گفت: سند دستورالعمل به‌کارگیری خدمات شبکه‌های ارتباطی برای کمک به توسعه صنعت خودروهای متصل پس از طی مراحل قانونی ذیل سند مصوب شورای عالی فضای مجازی در حوزه اینترنت اشیا نهایی و ابلاغ خواهد شد.

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی افزود: با توجه به تفاهم صورت گرفته، آمادگی بسیار زیادی در کشور برای سرمایه گذاری و رفع موانع مقرراتی ناظر برای حفاظت از حقوق اشخاص و نحوه مدیریت، نگهداری و بهره برداری از داده‌هایی که در این حوزه تولید شده و ارزشمند هستند، وجود دارد.

وی افزود: معاونت اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی پیش نویس این سند را تهیه کرده و در جلسه‌ای با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی، اعضای کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی، مدیران صنایع خودروسازی، مدیران شبکه‌های ارتباطی و اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی مورد بررسی و تأیید اولیه قرار گرفته که امیدواریم به زودی پس از تصویب نهایی، ارائه شود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

حمله سایبری به سیستمهای فناوری اطلاعات فولاد کشور دفع شد
دومین پرتاب تحقیقاتی ماهواره بر «ذوالجناح» انجام شد
تبدیل وضعیت دو پژوهشکده پژوهشگاه فضایی ایران از اصولی به قطعی
رضایت ۷۴ درصدی مردم از اپلیکیشن‌های سلامت