چرخه اقتصادی فناوری فضایی به صنعت متصل شود/اصلاح ساختارهای موازی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، محمدجواد آذری جهرمی در جلسه کنترل پروژه های پژوهشگاه فضایی ایران گفت: پژوهشگاه فضایی ایران، پژوهشگاهی عملیاتی و توانمند است و قابلیت‌های بالایی برای حل مسائل حوزه فضایی کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی از حوزه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند، گفت: پژوهشگاه فضایی ایران بال سازمان فضایی در توسعه فناوری فضایی است و باید با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته و همگرا باشند.

آذری جهرمی اظهار کرد: راهبرد ما بر این است که پژوهشگاه فضایی ایران با ظرفیت خود، مدیریت پژوهش حوزه فضایی را برعهده گیرد و به عنوان تجمیع‌کننده محصول نهایی فناوری فضایی ایفای نقش کند. بدین صورت که مراکز دانشگاهی مرتبط با حوزه فضا، هر یک در حوزه‌هایی از علوم و فناوری فضایی تبدیل به یک قطب علمی شوند و در مسیر برنامه‌ریزی شده توسط پژوهشگاه فضایی حرکت کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت تقویت دستاوردهای حوزه فضایی کشور خاطرنشان کرد: تقویت این دستاوردها با تبیین کاربرد آن در جامعه صورت می‌گیرد و در این راستا کاربردهای فناوری فضایی باید آن‌چنان در زندگی مردم دخیل شود که نبود این فعالیت‌ها کاملا حس شود و این یکی از اهداف بزرگ ما است.

وی افزود: اتصال چرخه اقتصادی فناوری فضایی به صنعت باید به عنوان یک محور جدی در دستور کار سازمان و پژوهشگاه فضایی قرار گرفته و پیگیری شود و پس از همگرایی نگرشی و مدیریتی در حوزه فنی، ارگان‌های دیگر نیز با بخش فضایی همگرا شده و دستاوردهای فضایی را به سمت صنعت هدایت کنند.

آذری جهرمی با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار کلان حوزه فضایی کشور خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در حوزه فناوری فضایی دنبال می‌کنیم اصلاح ساختارهای موازی و فرآیندها است، به‌گونه‌ای که موجب تسریع در رشد مجموعه شده و بتوان این ساختار را به توسعه کشور گره زد که در این خصوص نیز اقدامات مثبتی صورت گرفته است.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید در خصوص اعتبارات لازم برای پیشبرد پروژه‌ها و فعالیت‌های فناوری فضایی، اظهار امیدواری کرد: تلاش ما براین خواهد بود که بودجه لازم تامین و تخصیص داده شود تا پروژه ها در موعد مقرر به سرانجام برسند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

۲ طرح اختراعی فضایی گواهی اعتبارسنجی علمی دریافت کردند
چند دادستان آمریکایی خواهان تجزیه بخش تبلیغاتی گوگل شدند
رئیس گوگل خواستار برابری نژادی در امریکا شد
هوش مصنوعی جهش آینده کرونا را پیش بینی می‌کند