چهار نوع مختلف از انواع شرکت تحقیقات بازار


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

تحقیقات بازار فرایندی پیچیده است که اجرا و برنامه‌ریزی آن درمجموع شامل ۶ مرحله مختلف می‌شود. برخی از شرکت‌های تحقیقات بازار هستند که این دسته از تحقیقات را برای برندهای برتر دنیا انجام می‌دهند. شرکت‌های بازاریابی به همین ترتیب عبارت‌اند از شرکت‌های بازاریابی برای کسب‌وکارهای کوچک ، شرکت‌های بازاریابی برای بنگاه‌های بزرگ، شرکت‌های بازاریابی برای یک محصول خاص و مواردی ازاین‌دست . . . بااین‌وجود، شرکت‌های تحقیقات بازار بر اساس تحقیقات بازاری که انجام می‌دهند، مورد تقسیم‌بندی قرار نمی‌گیرند. بلکه به‌طورکلی بر اساس مشتری پذیرفته‌شده که به آن خدمات ارائه می‌دهند، مورد تقسیم‌بندی قرار می‌گیرند. در ادامه مطلب قصد داریم با چهار نوع شرکت تحقیقات بازار با مثال‌هایی از آن‌ها آشنا شویم.

 

شرکت تحقیقات بازار صنفی

شرکت‌های تحقیقات بازار که به‌صورت صنفی فعالیت می‌کنند، آن‌ها هستند که شرایط و نیازمندی‌های بازار را مدنظر قرار داده و بر اساس آن‌ها اقدام به تهیه گزارش‌های خودشان می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، شرکت A.C Nielson یکی از این شرکت‌های تحقیقات بازار است که به‌خوبی می‌داند دیگر شرکت‌های برتر بازار در پی به دست آوردن مطالعاتی با محوریت رفتار مصرف‌کننده هستند، الگوهای خرید و مواردی ازاین‌دست هستند. بنابراین این شرکت هم به‌طور منظم اقدام به ارائه گزارش‌هایی در رابطه با الگوهای خرید، تحلیل صنعت و تحلیل بخش‌های مختلف بازار می‌کند که بر اساس هزینه‌ای مشخص به‌تمامی شرکت‌های خواهان این گزارش فروخته می‌شود. اگر بخواهیم این مورد را بیشتر و ساده‌تر توضیح دهیم، باید فرض کنیم که مثلاً مجموعه شما رهبر بازار مواد شوینده هستید و به گزارشی در رابطه با این بازار خاص نیاز دارید. چنین گزارشی توسط شرکت A.C Nielson آماده‌شده و عرضه می‌شود و این نوع گزارش، گزارشی است که برای تمام شرکت‌های فعال در بازار و نه یک شرکت خاص از بازار آماده و ارائه می‌شود. به‌عبارت‌دیگر شما با هزینه‌ای مشخص گزارش از پیش آماده را تحویل می‌گیرید.

 

شرکت تحقیقات بازار

 

شرکت تحقیقات بازار سفارشی

حالا، با فرض در نظر گرفتن همین مثال بالا، به‌جای درخواست دریافت تحلیل کامل از بازار، شما فقط خواهان کسب اطلاع از وضعیت یک برند خاص مثلاً برند Tide و همچنین برندهای زیرمجموعه خودتان در بازار باشید. چه کمبودی در این محصولات احساس می‌شود و چه ویژگی‌های اضافی را می‌توان به آن‌ها اضافه کرد؟ برای چنین هدفی، شما باید اقدام به استخدام یک شرکت تحقیقات بازار سفارشی نمایید. همچنان که از نام این شرکت‌ها پیدا است، این شرکت‌های تحقیقات بازار برای انجام کارهای ویژه و اختصاصی که از آن‌ها انتظار دارید آمادگی کامل دارند. ازاین‌رو تعدادی شرکت تحقیقات بازار ابتدا فعالیت خودشان را به این شکل و در قالب ارائه گزارش‌های اختصاصی برای شرکت‌ها آماده و عرضه می‌کنند و سپس شیوه کار خودشان را به شکل ارائه گزارش از کالاهای خاص یا حتی یک شرکت تحقیقات بازار سفارشی تغییر می‌دهند.

 

شرکت تحقیقات بازار کالاهای خاص

زمانی که یک شرکت تحقیقات بازار دارای تخصص و سابقه کاری فعالیت در یک حوزه خاص یا یک مجموعه کالایی خاص می‌شود، ممکن است در بازار خودش تنها به‌عنوان یک شرکت تحقیقات بازار با تخصص برای فعالیت بر روی یک سری از مجموعه کالاهای خاص شناخته شود. برخی اوقات این شرکت‌های تحقیقات بازار وابسته به مجموعه گروه مدیران اداره‌کننده آن‌ها هم می‌باشند. به‌عنوان‌مثال اگر گروه مدیران یا مدیر مالک آن‌یک فرد باسابقه یا علاقه بسیار در حوزه تبلیغات باشد، شرکت مربوطه ممکن است به سمت متخصص شدن در حوزه تحقیقات تبلیغات پیش برود که چه مجموعه فعال‌شده در آن از تخصص و تجربه کافی در این حوزه برخوردار است. اما اگر این گروه در حوزه توسعه محصول یا تولید دارای سابقه باشد، به‌طور طبیعی به سمت انجام پروژه آزمون‌های آزمایشی و . . . پیش می‌رود. به‌طورکلی می‌توان گفت که شرکت‌های تخصصی در حوزه تحقیقات بازار، شرکت‌هایی هستند که درگیر انجام تحلیل عمقی در رابطه با نیازمندی‌های خاص شما پیش می‌روند.

شرکت‌های توضیح داده‌شده در بالا موارد اصلی در طبقه‌بندی شرکت‌های تحقیقات بازار هستند. بااین‌وجود، با ظهور شبکه‌های اجتماعی و حضور بیش‌ازپیش اینترنت، یک طبقه جدید در بین شرکت‌های تحقیقات بازار وجود دارد که به‌طور آهسته اما پیوسته در حال ظهور می‌باشند.

 

شرکت تحقیقات بازار آنلاین

 


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

پاسخی بگذارید