کاربردی‌سازی و اقتصادی کردن فناوری فضایی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، جمعه پنجم آذر ماه جاری پس از وقفه‌ای ۱۰ ساله، شورای عالی فضایی کشور به ریاست رئیس جمهور برگزار شد؛ جلسه‌ای که یکی از مباحث مهم مطرح شده در آن، تلاش و برنامه‌ریزی برای کاربردی کردن فناوری فضایی و ملموس کردن آن در زندگی مردم بود.

اجرایی شدن مصوبه شورای عالی فضایی

در همین راستا سازمان فضایی ایران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، صبح امروز تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند که با اجرایی شدن آن، این مطالبه و مصوبه شورای عالی فضایی محقق خواهد شد.

هم‌افزایی در پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات

تفاهم‌نامه مذکور در راستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلی فناوری و اقتصاد مقاومتی مبنی بر تقویت توان فعالان حوزه فناوری اطلاعات منعقد شده و یکی از رویکردهای مهم آن، محقق شدن مطالبه رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات، مبنی بر کاربردی کردن و اقتصادی کردن فناوری فضایی و هم‌افزایی برای پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.

توسعه استارت آپ‌های فضاپایه و آموزش کسب و کارها

بر اساس این تفاهم‌نامه، دو سازمان مذکور، تلاش خواهند کرد با هم‌افزایی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و امکانات خود، برای تحقق اهداف مشترک تلاش کنند. توسعه استارتاپ‌های فضاپایه، حمایت از شرکت‌های فعال و علاقه‌مند به موضوعات علوم و فناوری‌های فضایی، آموزش کسب و کارها در راستای استفاده از فناوری فضایی و کاربردی کردن آن، آگاهی‌بخشی فعالان فناوری در زمینه داده‌های فضایی، ایجاد فرصت‌های شغلی برای استفاده از ظرفیت نخبگان ایرانی خارج از کشور و همچنین جذب، انتقال و گسترش کاربست دانش و فناوری‌های جدید، از مهم‌ترین موضوعات این تفاهم‌نامه دوجانبه است.

تخصیص منابع برای تجاری‌سازی این ایده‌ها

با امضای این تفاهم‌نامه، سازمان فضایی ایران نسبت به اقداماتی از جمله تخصیص منابع مالی لازم برای گسترش نوآوری و تجاری‌سازی ایده‌ها، ایجاد صندوق برای حمایت از شرکت‌های عضو فعال در عرصه فناوری‌های فضایی و همچنین همکاری و حمایت از برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی و دوره‌های آموزشی مرتبط، متعهد خواهد شد.

استفاده از توان تخصصی کمیسیون‌های سازمان نصر کشور

همچنین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، در زمینه‌هایی از جمله شناسایی فرصت‌های همکاری و دعوت از هیأت‌های تجاری، فراهم کردن زمینه مشارکت و حضور فعال اعضا در پروژه‌های اولویت‌دار سازمان فضایی، پیش‌بینی تسهیلات خاص برای عضویت شرکت‌های استارت آپ فناوری فضایی در سازمان نصر کشور و همچنین در اختیار قرار دادن ظرفیت‌های تخصصی و اجرایی کمیسیون‌های سازمان برای تحقق اهداف و اولویت‌های سازمان فضایی ایران، همکاری لازم را خواهد داشت.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

مزایای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین برای حوزه ICT
غرامت ۴ میلیون دلاری برای شرکتی که نظرات کاربران را سانسور می کرد
اسناد ملی استراتژیک کشورها در حوزه هوش مصنوعی بررسی شد
جریمه ۲.۲۵ میلیون دلاری آمازون به علت دستکاری در قیمت محصولات