کارگاه علمی آموزشی نخستین رادیو تلسکوپ بومی برگزار شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، سامانه رادیو تلسکوپ بومی توسط متخصصان مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران اسفندماه سال ۹۷ با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.

این سامانه در جهت ترویج اهداف نجومی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و با راه‌اندازی آن، امکان ارائه خدمات آموزشی و سرویس‌های نجوم رادیویی به قشرهای مختلف از جمله جامعه دانشگاهی، به‌ویژه دانشجویان رشته فیزیک و نجوم و دانش آموزان و عموم افراد علاقه‌مند به نجوم فراهم شده است.

از این رو پژوهشگاه فضایی ایران کارگاه علمی آموزشی نجوم و تلسکوپ رادیویی را برای دانشجویانی از دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و برخی اعضای انجمن نجوم ایران و سایر علاقه‌مندان به حوزه نجوم و کیهان‌شناسی برگزار کرد.

در این کارگاه علمی آموزشی که با حضور متخصصان و دانشجویان و علاقه‌مندان علم نجوم برگزار شد، صابر کرمی، کیهان‌شناس و مدیر پروژه سامانه رادیو تلسکوپ پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص علم نجوم و کیهان‌شناسی، به‌ویژه درباره مهبانگ و عصر تاریک و تابش زمینه کیهانی مطالبی ارائه کرد.

وی به ساختار و تحول ستارگان و کهکشان‌ها، نجوم رصدی و پارامترهای مهم مکان‌یابی برای ایجاد رصدخانه‌ها پرداخت.

این کیهان‌شناس بر کاربرد رادیو تلسکوپ‌ها به‌عنوان تنها ابزار رصدی قابل استفاده برای مطالعه کیهان اولیه و ساختار و تحول عالم تاکید کرد.

در همین حال در راستای همکاری مرکز تحقیقات فضایی این پژوهشگاه با دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جهت کالیبراسیون سامانه رادیوتلسکوپ، دانشجویان این دانشکده، برای رصد اجرام کیهانی در طول موج رادیویی از سامانه رادیوتلسکوپ این مرکز استفاده کردند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

روسیه از واتس‌اپ شکایت می‌کند
طرح صیانت تا اجرا چند گام دیگر دارد/حضور فعالانICT در تصویب نهایی
دفتری هم در ایران تأسیس نشود از مسدودسازی خبری نیست
فیس بوک و گوگل واکسیناسیون کارمندان را اجباری کردند