کشورهای گروه G۷ راه فرار مالیاتی آمازون را بستند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کشورهای عضو G۷ راهی برای دریافت مالیات بیشتر از آمازون در کشورهای محل فعالیت آن یافته‌اند. برای این منظور آنها واحد سودآور ابر رایانشی این شرکت را هدف گرفته‌اند.

طی روزهای گذشته گروه G۷ مجموعه قوانینی برای دریافت مالیات از شرکت‌های بزرگ ارائه کرد. اما برخی کشورهای اروپایی بیم آن دارند که فعالیت‌های آمازون خارج از مجموعه قوانین جدید باشد. زیرا این قوانین مشمول شرکت‌هایی می‌شود که حداقل حاشیه سود عملیاتی آنها بیش از ۱۰ درصد باشد، حال آنکه این شاخص مالی در آمازون کمتر از مقدار ذکر شده است.

اما از آنجا که کسب و کار سرویس‌های وب آمازون حاشیه سود عملیاتی بیش از ۳۰ درصد دارد، کل فعالیت‌های آمازون شامل این قانون می‌شود.

۵ژوئن گروه G۷ برای دریافت حداقل مالیات شرکتهای فناوری به توافق رسیدند. همزمان با مذاکرات در این زمینه به طور موازی مذاکراتی درباره مالیات بر سودآوری مازاد از ۱۰۰ شرکت بزرگ دنیا جریان پیدا کرد.

وزرای اقتصاد کشورهای این گروه توافق کردند که هنگامیکه سود شرکت‌های چند ملیتی بیش از ۱۰ درصد باشد، دولت‌های مختلف حق دارند بر ۲۰ درصد از سود فعالیت این شرکت‌ها در کشورشان مالیات وضع کنند.

یک منبع آگاه از مذاکرات در این باره می‌گوید: اکنون تصمیم گرفتیم اگر کل سودآوری شرکتی به حد تعیین شده نرسد اما سود بخش بزرگی از فعالیت‌های آن بیشتر از ۱۰ درصد باشد، بنابراین این شرکت نیز باید مالیات بپردازد. ما با این قانون دقیقاً آمازون را هدف گرفته‌ایم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

ششمین دوره مسابقات چالش‌های فناوری اطلاعات برگزار می شود
تبریک دبیر شورای عالی فضای مجازی به رئیس جمهور منتخب
حمایت از حضور مستقل شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه الکامپ
قدردانی مدیرعامل مخابرات از خانواده بزرگ مخابرات کشور