گسترش قلمرو هوش مصنوعی کشور با اجرای ۴ طرح جدید


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، حوزه هوش مصنوعی در کشور با اجرای پروژه‌های جدید و با فراهم شدن امکاناتی که تاکنون موجود نبوده، گسترش می‌یابد.

سرعت بی‌محابای هوش مصنوعی در سراسر جهان و دسترسی‌های فراوانی که این امکان، به بشر می‌دهد سبب شده تا فناوران کشورهای مختلف، همواره در تلاش برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های پیدا و پنهان این فناوری نوظهور باشند.

در همین زمینه، ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در سال گذشته به بررسی و ارزیابی طرح‌ها و پروژه‌های زمینه هوش مصنوعی در کارگروه مربوطه که برای آنها تسهیلات در نظر گرفته شده بود، پرداخت. طبق این تعریف، ۴ طرح از ۴ شرکت، در مراحل مختلف فعالیت قرار دارند.

یکی از این طرح‌ها در زمینه توسعه سامانه فرآیندکاوی برای قوه قضائیه است. پیش‌پرداخت این طرح پرداخت شده و هم‌اکنون کارشناسان در حال بررسی فاز اول پروژه هستند.

در طرح دیگر، حمایت از ایجاد یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه هوشمندسازی مزارع میگو و بازاریابی آن مدنظر قرار گرفته است. هم‌اکنون فاز دوم این طرح مورد تائید قرار گرفته و فعالان، در حال انجام فاز نهایی آن هستند.

یکی دیگر از این طرح‌ها به توسعه ابزارها و خدمات حوزه هوش مصنوعی در ایجاد ابزار خواهد پرداخت. در این زمینه، پلتفرم دسته‌بندی تصاویر و متون با استفاده از یادگیری ماشینی بدون نیاز به تخصص برای کاربر مبتدی مورد توجه خواهد بود. این طرح با تأیید فاز نهایی، در انتظار دریافت فاز نهایی تسهیلات قرار دارد.

طرح دیگری نیز، یک ماژول بازشناسی گفتار محاوره‌ای فارسی است. این دستاورد، امکان تبدیل گفتار محاوره‌ای به متن با به‌کارگیری شبکه‌های ژرف را برای مدل‌سازی گفتار محاوره‌ای فارسی فراهم می‌آورد که هم‌اکنون در مرحله تأیید فاز اول قرار دارد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار
تامین سرویس‌ مورد نیاز دستگاه‌ها برای اتصال به پنجره دولت هوشمند
ابداع اپلیکیشنی برای حمل و نقل نابینایان با وسایل نقلیه عمومی
توئیتر به علت نقض حریم شخصی کاربران ۱۵۰ میلیون دلار غرامت می‌دهد