۱۶ نمونه از تبلیغات نمادین ۱۰۰ سال گذشته با استفاده از بابانوئل


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

زمانی که در مورد بابانوئل فکر می‌کنید، حاضرم شرط ببندم که کلماتی مثل “خوشحال”، “بانشاط”، “ریش‌سفید” و گونه‌ها سرخ و قرمز” را تصور می‌کنید. چراکه این تصاویری است که فارغ از سن و نژاد و ملیت اصولا بابانوئل را با آن می‌شناسیم.

 

خارج از داستان و خیال و فرهنگ غربی و … و درصحنه تبلیغات و بازاریابی هم همین روال راداریم و اغلب تبلیغاتی که حول محور این شخصیت تهیه‌شده و در این ایام مورداستفاده قرار می‌گیرد نیز بابانوئل را با همین ویژگی‌ها نمایش می‌دهند. در ادامه یک خط سیر زمانی از تبلیغات این‌چنینی که با الهام از این شخصیت تهیه‌شده است که تاریخ تولید و پخش آنها در بازه ۱۰۰ ساله گذشته قرار می‌گیرند نشان داده‌شده‌اند. نگاهی به آنها نشان می‌دهد که شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا چگونه با استفاده از این شخصیت به فروش محصولات خود پرداخته‌اند:

 

تبلیغات سالهای ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰

۱) ۱۹۱۵ – White Rock

1915_Santa

این تصویر شاد و مفرح از بابانوئل که در حال حمل کردن هدایت یک سورتمه مملو از بسته‌های آب معنی برند White Rock به همراه تعدادی اسباب‌بازی است در سال ۱۹۱۵ در روزنامه The San Francisco Examiner استفاده‌شده است.

 

۲) ۱۹۱۹ – Murad Turkish Cigarettes

1919_Santa

این نگاه شیطانی بابانوئل که در حال کشیدن سیگار در یک تبلیغ قدیمی نشان داده‌شده است . . . نشان‌دهنده یک سیگار معمولی نیست. بر اساس ادعای این تبلیغ، این سیگاری است که آدم‌های بزرگ و متموّل برای هدیه کریسمس انتخاب می‌کنند.

 

۳) ۱۹۳۵ – Whitman’s Chocolates

1935_Santa

یک تصویر قدیمی دیگر . . . این تبلیغ شکلات از برند Whitman’s Chocolates در حالی یک بابانوئل ساده و مهربان را نشان می‌دهد که نشانی از این برند را بر روی کلاه لباس خود دارد.

 

۴) ۱۹۳۸ – Essolube

1933_French_Santa

این تبلیغ روغن‌موتور فرانسوی از Essolube بابانوئل را در حالی نشان می‌دهد که یک بسته روغن‌موتور را به صاحبان اتومبیل مشتاق تحویل می‌دهد. در زیر تبلیغ نوشته شما “کریسمس مبارک با آرزوی سالی خوب برای اتومبیل شما”.

 

۵) ۱۹۴۰ – Bell Telephone System

1940_Santa

در این تبلیغ مربوط به ایام تعطیلات از شرکت Bell Telephone System، یک گوشی تلفن به شکل و شمایل بابانوئل در حال زنگ خوردن در ایام تعطیلات نشان داده‌شده است. هرچند که این آگهی به‌طور مستقیم سعی درفروش چیزی ندارد، اما سعی در برقراری ارتباط و تبریک این ایام به مشتریان خود را دارد.

 

۶) ۱۹۴۸ – Time Magazine Subscription

1948_Santa

در این تبلیغ که در سال‌های پایانی دهه ۱۹۴۰ منتشرشده است، بابانوئل در حین هدایت یک هواپیما برای رساندن مجله به مشترکین نشان داده‌شده است. بر روی بدنه هواپیما عناوین مختلفی از مجله‌ها و روزنامه نشان داده‌شده است که در متن آگهی به هزینه اشتراک برخی از آنها هم اشاره‌شده است.

 

۷) ۱۹۴۹ – Prince Albert Smoking Tobacco

1949_Smoking_Santa

بابانوئل بازهم در حال مصرف دخانیات نشان داده‌شده است. این آگهی قدیمی در حال نشان دادن تصویر بابانوئل با گونه قرمز و در حال چشمک زدن است که هدیه‌ای را نشان می‌دهد که بر روی آن نوشته “با هر بار پکی که می‌زنید، کریسمس مبارک”.

 

تبلیغات سال‌های ۱۹۵۱ تا ۲۰۰۰

۸) ۱۹۵۴ – Coca-Cola

1954_Santa

نظر شخصی شمارا نمی‌دانم، اما خودم همیشه تبلیغات صمیمی و دوست‌داشتنی و مناسبتی کوکاکولا برای این ایام را دوست داشتم. این تبلیغ بابانوئل را در حال لذت بردن از یک هدیه برای رفع عطش خودش نشان می‌دهد، درحالی‌که در حال استراحت بوده و برای چند لحظه کیسه کادوهای کریسمس را بر زمین گذاشته است.

 

۹) ۱۹۵۶ – Jell-O

1956_Santa

این تبلیغ سرگرم‌کننده از Jell-O در حالی بابانوئل را نشان می‌دهد که برای تحویل هدیه به خانه‌ای رسیده و تحویل‌گیرنده که کودکی است در آرزوی بابانوئل در خواب است و بابانوئل از قدری از ژله باقیمانده Jell-O می‌خورد.

 

۱۰) ۱۹۶۹ – Hoover

1959_Hoover_Santa

با خیره شدن به این تبلیغ حتی صدای خنده بابانوئل را هم می‌توانید بشنوید، تصویری سایه و سفید از بابانوئل درحالی‌که لوازم آشپزخانه از برند Hoover را نشان می‌دهد.

 

۱۱) ۱۹۷۲ – Kodak Pocket Instamatic Cameras

1972_Santa

این تبلیغ در حالی بابانوئل را نشان می‌دهد که در حال آماده شدن برای گرفتن عکس با استفاده از دوربین جیبی کداک است. طبق ادعای آگهی بهترین هدیه برای هرکسی که بر روی لباس خودش یک جیب کوچک دارد.

 

۱۲) ۱۹۷۷ – Smith Corona

1977_Santa

در این تبلیغ از اواخر دهه ۱۹۷۰، بابانوئل در حال معرفی دستگاه تایپ Smith-Corona نشان داده‌شده است. (بهترین فن‌آوری روز برای او جهت تهیه لیست دریافت‌کنندگان هدیه)

 

تبلیغات ۲۰۰۱ – ۲۰۱۵

۱۳) ۲۰۰۱ – Decathlon

Decathlon_2001_Santa

برند Decathlon که فروشنده لوازم و خدمات ورزشی است در تبلیغی بابانوئل را در کنار بابانوئل‌های دیگر در حال آماده شدن در رختکن برای انجام مأموریت نشان داده است، به طرح ورود به ساختن از لوله دودکش بر روی تخته هم دقت کنید.

 

۱۴) ۲۰۰۷ – Niko Motion Detectors

2007_Santa_

بابانوئل؟ دزد؟ این تبلیغ اشاره به مهارت بابانوئل در ورود و خروج به منازل بدون دیده شدن توسط کسی جز سیستم دزدگیر عرضه‌شده توسط شرکت Niko دارد که هرگونه حرکتی را ثبت و ضبط می‌کند.

 

۱۵) ۲۰۱۱ – Pepsi

این تبلیغ با اشاره به تبلیغات شرکت کوکاکولا با استفاده از شخصیت بابانوئل اشاره به استفاده از نوشابه پپسی توسط بابانوئل در ایام تعطیلات کریسمس دارد.

 

۱۶) ۲۰۱۱ – iPhone

این تبلیغ نشان‌دهنده به‌روز شدن بابانوئل و کمک گرفتن وی از اپلیکیشن siri در  iPhone 4Sدارد.

 

راستی یک سوال: ما در فرهنگ ایرانی خودمان نمادهای اینچنینی داریم؟ از آنها اصلا در معرفی و فروش محصولات خودمان استفاده می کنیم؟ چگونه؟
لینک منبع

پاسخی بگذارید