۱۷ هزار اپلیکیشن اندروید اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کنند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی نت،  طبق تحقیقی که «انستیتو بین المللی علوم رایانه» ( International Computer Science Institute) انجام داده حدود ۱۷ هزار اپلیکیشن اندروید اطلاعات کارابران را جمع آوری می کنند و یک سابقه دائم از فعالیت های دستگاه کاربر به وجود می آورند.

فعالیت جمع آوری اطلاعات برخلاف سیاست های گوگل است زیرا از این اطلاعات برای هدف گیری کاربران جهت تبلیغات استفاده می شود.

بین اپلیکیشن هایی که در این تحقیق شناسایی شده اند می توان به برخی برنامه های مشهور مانند اپلیکیشن خبری Flipboard، اپلیکیشن Audiobooks (متعلق به شرکت‌آئودیبل)، Angry Birds Classic  و B ۶۱۲ و اپلیکیشن آنتی ویروس Clean Master اشاره کرد.

به طور کلی بسیاری از اپلیکیشن ها فعالیت های تلفن هوشمند کاربر و اینکه از چه اپلیکیشن هایی استفاده می کند را رصد می کنند و در مرحله بعد اطلاعات به دست آمده را در اختیار شرکت ها و تبلیغ کنندگان قرار می دهند تا آنها بتوانند تبلیغاتی هدفمند را برای کاربران اجرا کنند.

آنها به وسیله یک ID تبلیغاتی یگانه (Advertising ID) این کار را انجام می دهند. هریک از ID های مذکور به یک دستگاه تلفن هوشمند تعلق دارد و می توانند اپلیکیشن های روی دستگاه را رصد کنند. البته کاربران می توانند ID تبلیغاتی خود را دوباره تنظیم کنند.

اما تحقیقات این انستیتو نشان داده اپلیکیشن های اندروید ID های تبلیغاتی کاربران را با شناسه هایی پایدارتر روی دستگاه ها مرتبط می کنند. این ID ها شامل آدرس های MAC، شناسه اندروید و IMEI  هستند که نمی توان تنظیمات آنها را دوباره تعیین کرد.

به همین دلیل کارشناسان امنیتی این کشف را بسیار نگران کننده می دانند زیرا این اپلیکیشن ها به وسیله شناسه هایی پایدار کاربران را رصد می کنند که نمی توان آنها را در دستگاه تغییر داد.

«سرژ ایگلمن» رهبر این تحقیق می گوید: هنگامی که اپلیکیشن های مذکور این شناسه های پایدار را جمع آوری می کنند، در حقیقت حریم شخصی کاربران را از بین می برد.  

او و تیمش نتایج تحقیق خود را در ماه سپتامبر به گوگل گزارش کرده اند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت
تمام زیرساخت‌های ارتباطی کشور بدون مشکل در حال خدمات‌رسانی هستند
وزارت دادگستری آمریکا از اپل شکایت می کند
لاوصولی ۳۳ میلیارد تومان از مطالبات شرکت ارتباطات زیرساخت