۲ طرح اختراعی فضایی گواهی اعتبارسنجی علمی دریافت کردند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران،  علی جعفر صالحی معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران در مورد کسب دو گواهی اعتبارسنجی برای طرح‌های اختراعی پژوهشگران فضایی گفت: طرح‌های اختراعی «شیپوره نمایی با پوسته تقویت شده فلزی و مقطع مربعی برای آزمایشگاه آکوستیک» و «فرآیند ساخت دیواره تقویت شده عایق صوت و ارتعاش برای آزمایشگاه آکوستیک» متعلق به پژوهشگران این معاونت که قبلا ثبت اختراع شده‌اند، موفق به کسب گواهی اعتبارسنجی علمی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شده‌اند.

وی در خصوص طرح اختراعی شیپوره نمایی با پوسته تقویت شده فلزی و مقطع مربعی برای آزمایشگاه آکوستیک گفت: این طرح ارائه دهنده شیپوره نمایی با مقطع مربعی است که با بهره‌گیری از پوسته فلزی تقویت شده، ضمن حفظ اصول کارکردی شیپوره نمایی آکوستیکی، کاهش وزن و هزینه و سهولت اجرا را در بردارد.

جعفرصالحی گفت: انواع مختلفی از شیپوره‌ها به منظور تقویت صوت در آزمایشگاه‌های آکوستیک محیط بازتابنده، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. مستندات علمی زیادی در این خصوص وجود دارد که بیان می‌کند، شیپوره‌هایی که بر پایه منحنی‌های توابع نمایی طراحی و ساخته شده‌اند، دارای مزایای فراوانی نسبت به سایر نمونه‌ها هستند، از جمله اینکه پدیده تشدید آکوستیکی در آنها رخ نخواهد داد و امکان بهره‌گیری از آنها به عنوان فیلتر بالاگذر آکوستیکی نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: لیکن ساخت این شیپوره‌ها دشواری‌های خاص خود با هزینه گزافی را دارد. ضمن اینکه مواد سازنده باید از جنس خاص و با ضخامت قابل توجهی باشند تا از ارتعاشات پوسته در حین عملکرد جلوگیری شود. اما، طرح اختراعی حاضر، ارائه‌دهنده شیپوره نمایی با مقطع مربعی است که این مشکلات در آن رفع شده است.  

معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران، درباره اهمیت طرح اختراعی فرآیند ساخت دیواره تقویت شده عایق صوت و ارتعاش برای آزمایشگاه آکوستیک نیز گفت: این طرح با حفظ اصول فنی مجموعه، موفق شده تا کاهش چشم‌گیری در وزن نهایی سازه و البته هزینه‌های تولید ایجاد کند.

جعفرصالحی اضافه کرد: سازه آزمایشگاه‌های آکوستیکی محیط بازتابنده بنابر نیازمندی ذاتی به ضرایب بالا بازتابش صوت و البته به دلیل وجود انرژی آکوستیکی در سطوح بسیار قابل توجه، باید به شدت صلب، حجیم و از مواد بسیار چگال ساخته شوند. لیکن، این امر هم هزینه فراوانی به همراه داشته و هم وزن سازه را به صورت چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

وی تشریح کرد: این طرح اختراعی ارائه‌دهنده دیواره‌های چندبخشی ترکیبی است و با مجهز بودن به شاسی اصلی و پوشش درونی فولادی، توانایی تامین ضریب بازتابش صوتی مورد نیاز را دارد، در ضمن، فرآیند کاهش ارتعاشات و افزایش میرایی آکوستیکی دیواره‌ها، با مسلح شدن شاسی اصلی به دولایه ترکیبی چوب و عایق پلی اورتان سلول باز تامین می‌شود. طرح ارائه شده ضمن حفظ اصول فنی مجموعه، موفق شده تا کاهش چشم‌گیری در وزن نهایی سازه و البته، هزینه‌های تولید داشته باشد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

۵ شرکت بزرگ فناوری در آمریکا از خرید و ادغام منع می شوند
نصب دوربین در ون های آمازون رانندگان را ترساند
هدیه همراه اول به مناسبت ماه مبارک رمضان
تاثیرات متقابل امنیت فضای مجازی و بلاکچین بررسی شد