۶۰ برنامه ترویجی در هفته جهانی فضا برگزار می شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجعفر محمدی امروز در نشست خبری هفته جهانی فضا با بیان اینکه در سال ۱۹۹۹ مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی قطعنامه‌ای ۴ تا ۱۰ اکتبر را هفته جهانی فضایی اعلام کرد و این زمان مصادف با پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر بوده است، گفت: انجمن بین‌المللی هفته جهانی فضا به عنوان هماهنگ کننده برنامه این هفته، همه ساله با هدف تدوین برنامه‌ها، شعاری را برای هفته جهانی فضا انتخاب می‌کند.

وی ادامه داد: انتخاب شعار امسال،‌ تحت تاثیر اجلاس مردادماه جاری در وین بوده که در این اجلاس مدیران بخش فضایی بسیاری از کشورهای جهان درنشستی برای گرامیداشت اکتشافات و استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو، گردهم آمدند و همین امر موجب تقویت این اندیشه شد که فضا می‌تواند جوامع گوناگون را با هم متحد کند.

محمدی محمدی با اشاره به اینکه انتخاب شعار «فضا جهان را متحد می‌کند» شرایطی را فراهم کرده تا در جشن بین‌المللی هفته فضا، نقش فضا در اتحاد جهانی، تدوین و بیش از پیش توسعه یابد، اضافه کرد: بی شک استفاده از فناوری فضایی و همگرایی در حل بسیاری از مشکلات موجود روی کره زمین، می‌تواند عامل مهم در جهت اتحاد و یکپارچگی جامعه جهانی باشد.

وی با تاکید براینکه مرزبندی‌های روی زمین، در فضا معنایی ندارد، گفت: مدیریت بسیاری از حوادث و اتفاقات مانند بلایای طبیعی و حوادثی چون آتش‌سوزی جنگل‌ها و سیل، نمی‌توانند تابع محدودیت‌های مرزبندی شده باشند و حاکمیت کشورها این مخاطرات را کنترل و مدیریت کنند.

دبیر هفته جهانی فضا خاطرنشان کرد: انجمن بین‌المللی هفته جهانی فضا اهداف متعددی مانند آموزش عموم مردم به منظور آگاهی از فواید و بهره‌برداری از فضای ماورای جو، جلب حمایت‌های عمومی از برنامه‌های فضایی،‌ گسترش بهره‌برداری از فضا با هدف توسعه اقتصادی پایدار و تشویق و ترغیب کودکان به فراگیری علوم فضایی را برای برگزاری این هفته در نظر دارد.

وی اضافه کرد: در همین ارتباط یکی از سیاست‌های مهم سازمان فضایی ایران توسعه و ترویج فرهنگ استفاده از دانش و فناوری فضایی در ابعاد گوناگون زندگی عموم مردم است و سعی براین است تا با مشارکت فعالان بخش خصوصی و دولتی برای تمامی جامعه مخاطبان شامل خانواده‌ها،‌ کودکان، دانش‌آموزان و دانشجویان برنامه‌های ترویجی تدارک دیده شود تا فرصتی برای جامعه هدف، ایجاد شود.

محمدی خاطرنشان کرد: بر این اساس در سازمان فضایی ایران مطابق سال‌های گذشته ستاد هفته جهانی فضا شکل گرفت و با تشکیل جلسات کارشناسی برنامه‌هایی در این هفته تدوین شد. با تمرکززدایی از اجرای برنامه‌ها در تهران، امسال تلاش براین است تا زمینه توسعه و امکان بهره‌مندی سایر علاقه‌مندان در اقصی‌نقاط کشور فراهم شود و موضوعات و ظرفیت‌هایی چون توسعه کسب وکار فضاپایه و گردشگری فضا مورد توجه قرار گیرد.

دبیر هفته جهانی فضا با بیان اینکه برای این هفته ۶۰ برنامه تدوین شده است، افزود: برنامه افتتاحیه هفته جهانی فضا، امسال برای اولین بار در خارج از تهران و در کاشان برگزار می‌شود. در این برنامه برگزاری همایش نجوم گردشگری فضاپایه در نیاسر کاشان در دست انجام است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

موبایل ارزان قیمت با قابلیت فیلمبرداری قدرتمند عرضه شد
رابط کاربری پیام رسان «آیگپ» به روزرسانی شد
سامانه رادیوتلسکوپ فضایی به بهره برداری رسید
کاهش کلاهبرداریهای پیامکی/ درآمد خدمات ارزش افزوده ۳۰درصد افت کرد