۸ طرح کلان ملی در حوزه هوشمندسازی مورد حمایت قرار گرفت


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، با توجه به گستردگی و اهمیت حوزه دیجیتال و هوشمندسازی برای کشور، از ۸ طرح کلان این حوزه با اعتبار ۲۳ میلیارد تومان، حمایت شد.

فناوری‌های نوظهور دیجیتال از قبیل هوش مصنوعی، کلان‌داده‌ها و پردازش ابری، اینترنت اشیا، زنجیره‌های بلوکی، فناوری‌های مجازی‌سازی و سیستم‌های هوشمندسازی، به‌صورتی گسترده، در حال شکل دادن به دنیایی جدید از ابعاد فناورانه هستند.

دنیایی که به احتمال فراوان، ششمین موج بلند تغییرات فناورانه، اجتماعی و اقتصادی را با خود به همراه می‌آورد و بر شانه‌های دو موج قبلی یعنی الکترونیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات سوار می‌شود.

به فراخور این موضوع مهم، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش می‌کند راه را برای ورود نوآوری‌ها به حوزه دیجیتال و هوشمندسازی، با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت‌های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش این صنعت، هموار کند.

مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت، اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه این حوزه در ۳ بخش اصلی الکترونیک و میکرو الکترونیک، رباتیک و مخابرات و شبکه کرده است.

آمارها نشان می‌دهد از مجموع ۱۲ طرح حمایت‌شده از زمان آغاز به کار مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، ۸ طرح در بازه زمانی سال‌های ۱۳۹۲ الی ۱۴۰۰ مورد حمایت قرار گرفته است. مجموعاً در حدود ۲۳ میلیارد تومان اعتبار به منظور حمایت از طرح‌ها مصوب شده که از این میزان، رقمی در حدود ۱۸ میلیارد تومان سهم معاونت علمی بوده است. همچنین حسب پیشرفت پروژه و شاخص‌های کلیدی عملکرد تعیین‌شده، تاکنون اعتباری در حدود ۱۴ میلیارد تومان از سهم معاونت علمی پرداخت شده است.

تحلیل‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۸ طرح حمایت‌شده، بخش رباتیک و بخش الکترونیک و میکرو الکترونیک هر کدام با ۳ طرح، بیشترین تعداد طرح‌های مورد حمایت را به خود اختصاص داده است.

همچنین بررسی نسبت توزیع ریالی طرح‌ها حاکی از آن است که از مجموع ۲۳ میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش الکترونیک و میکرو الکترونیک با رقمی در حدود ۱۱ میلیارد تومان، بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود اختصاص داده است.

تاکنون تمامی طرح‌های سرمایه‌گذاری‌شده در این حوزه، با موفقیت همراه بوده است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

کنفرانس ظرفیت امنیت شبکه ملی اطلاعات برگزار می شود
استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند